Ritva Simonen (s.1964 Joensuu) on asunut jo 30 vuotta Tohmajärvellä. Lapsuudessaan ja nuoruudessaan lukuisia uusia koteja ja paikkakuntia kiertäneenä on paikalleen asettuminen ja juurettomuus tuonut Ritvalle haasteita, joskin toisaalta myös sosiaalisuutta ja valmiuksia nopeisiin ratkaisuihin.
”Leivän ja särvinten hankinta perheen ruokapöytään alkoi alle kouluikäisenä, kun veljen kanssa oli pakko kiertää myymässä isän sorvaamia puisia kynttiläjalkoja. Kotiin ei ollut tulemista, jos kauppa ei käynyt”, Ritva muistelee. Hän joutui jo alakouluikäisenä toimimaan isänsä omaishoitajana äidin ollessa työmatkoilla.
Runojen ja laulusanoitusten kirjaaminen alkoi jo lapsena. Nuo kirjalliset tuotokset läpi nuoruusvuosien, aina aikuisuuteen ja äitiyteen saakka ovat tuhoutuneet tulen ruokana. Ritvalla on viisi aikuista lasta.
Koulutuksena Ritvalla on peruskoulun jälkeen karjanhoitokoulu, talouskoulu, ravitsemistyöntekijä, kokki ja tarjoilija. Aikuisiällä Ritva on suorittanut lähihoitajan tutkinnon kahdella koulutusohjelmalla: ensihoito sekä suu- ja hammashoito.
Ritva Simonen on vuodesta 2000 ollut mukana kunnallispolitiikassa sekä vapaaehtoistoiminnassa, paikallisen Omaishoitajayhdistyksen puheenjohtajana vuodesta 2013.