Kalevan Nainen Helena Nuutinen (s. 1950) haluaa antaa mielelle kieltä ja rakastaa suomalaista kansanperinnettä, metsää ja hiljaisuutta. Hän on eläkkeellä äidinkielen opettajan tehtävästään ja keskittyy nyt kielen salaisuuksien ja elämän henkisen olemuspuolen ihmettelemiseen. Hänellä on kolme aikuista lasta ja kuusi lastenlasta.
Helenalla on ollut vuodesta 1997 alkaen yhden naisen yritys Mielenkieli ja hän toteuttaa mm. luontoretriittejä, Myyttisiä metsäretkiä yritysten virkistyspäiviin ja perhejuhliin, Riimutulkintaa, monologeja, itkuvirsiä, teemailtoja.
Helena Nuutinen on aiemmin julkaissut kaksi teosta: Pyhä yksinkertaisuus (Mielenkieli kustannus) vuonna 2013. Se sisältää myös kaksi cd-levyä: meditaatio ja äänikirja. Ja syksyllä 2017 Unta kuolemasta – iltasatuja sinulle ja minulle, jotka tiedämme kuolevamme (Mielenkieli kustannus). Se on äänitteen (n. 1 h) ja työkirjan (44 sivua) muodostama kokonaisuus, joka auttaa pohtimaan omaa suhdetta kuolemaan ja elämään.
Syksyllä 2017 Kustannus Mediapinta Oy julkaisee Suomi 100 runokirjaa –kirjasarjassa Helena Nuutisen runoteoksen Peili näkee. Metsäpolkua astellessa voi kulkea rajalla, näkyvän ja näkymättömän maailman välissä ja nauttia siitä, että voi nähdä molempiin suuntiin. Helena viipyilee suurien puiden alla, laskeutuu hiljaisuuteen ja hengittää yhdessä sielunsa kanssa, kuuntelee sen lempeää puhetta. Silloin edessä on salainen portti, runon portti! Kun siitä astuu toiselle puolelle, valo taipuu uudella tavalla, kuin peilissä.
Runon peili näkee kaksi maailmaa ja etsii niille runon hahmoa. Joskus hiljaisuudessa viipyillessä tapahtuu ihme: sielun kaipaus laskeutuu vapiseville käsille ja muuttuu runoksi. Niin syntyi tämä kirja Peili näkee. Kun elämä kosketti suloisesti, syntyivät runot Peili näkee rakkauden ja hetkessä myös Peili näkee tuskan, kun menetys käänsi kuvan toisinpäin. Saman portin luona viipyillessä syntyi onneksi myös Peili näkee tulevaan.